Czeski gulasz wieprzowy na piwie

Czesi znają się na gulaszach, od wieprzowych z boczku i chudszych mięs, przez wołowe, z dzika i z jelenia- pycha! Czeski gulasz obowiązkowo podaje się z plasterkami świeżej cebuli i z marynowanymi papryczkami chili, tak aby można było nimi przegryzać kęsy i w ten sposób regulować ostrość potrawy. Smacznego :

Składniki

  • Karkówka 1 kg lub np szynka/łopatka
  • 2 cebula duża
  • smalec do smażenia
  • do smaku: papryka słodka mielona, kminek mielony, cząber suszony
  • czosnek 3 ząbki lub czeska pasta czosnkowa- 1 łyżka
  • piwo jasne – 200 ml
  • mąka do zagęszczenia

W rondlu podsmaż na smalcu pokrojoną w drobną kostkę cebulę, czosnek oraz przyprawy: papryka, kminek, cząber.

Równolegle obtocz pokrojone w grubą kostkę mięso w mące pszennej i podsmaż na smalcu. Zalej wodą lub bulionem oraz piwem i gotuj aż do miękkości.

Po 1,5 godzinie mięso powinno się rozpływać. Dopraw solą i pieprzem. Podawaj ze świeżymi piórkami cebuli.

Bigos szlachecki

Ma być dość kwaśny, aromatyczny, z dodatkiem śliwek wędzonych, grzybów i dobrej wieprzowiny. Oprócz samego przepisu i składników na świąteczny bigos bardzo ważny jest dobry garnek z grubym dnem i głęboka patelnia.

Składniki:

  • 50 dkg kiszonej kapusty
  • 35-40 dkg słodkiej (białej) kapusty
  • 2 średnie lub 3 małe cebule
  • 6-8 śliwek wędzonych (najlepiej nowosądeckich)
  • 1 łyżeczka słodkiej papryki
  • 40 dkg różnego rodzaju mięsa (karkówka wieprzowa,, podgardle, szynka wieprzowa)
  • 2 kiełbaski z dzika (albo wieprzowe)
  • 6-8 kapeluszy suszonych borowików
  • szklanka zagotowanego kwasu z kapusty
  • olej rzepakowy do smażenia
  • słonina lub przerośnięty boczek do wyłożenia garnka
  • przyprawy: sól, pieprz, olej rzepakowy, liście laurowe (2-3), ziele angielskie (2-3), ziarenka jałowca (3-4), cukier (do smaku), kminek (1-2 łyżeczki) – ułatwi trawienie

Borowiki opłukać, zalać ciepłą przegotowaną wodą, zostawić na noc lub przynajmniej kilka godzin do namoczenia. Namoczyć również śliwki, tak by trochę zmiękły. 

Mięso pokrojone w kostkę obsmażyć na niewielkiej ilości oleju w głębokiej patelni, chwilę poddusić. Kiszonej kapusty najlepiej w ogóle nie płukać, chyba że jest bardzo kwaśna – wtedy wystarczy jeden raz. 

Słodką kapustę drobno poszatkować (bez zewnętrznych liści i grubych głąbów).

Drobno posiekać cebulę i zeszklić ją na patelni po mięsie, Dodać przyprawy, chwilę przesmażyć, dodać kiszoną kapustę, zagotować, można dodać trochę wody.

Słodka kapustę włożyć do dużego garnka, doprawić kminkiem, dodać mięso i chwilę gotować pod przykryciem – kapusta szybciej zmięknie. Dodać posiekane borowiki i śliwki wraz ze wszystkimi płynami, w których się moczyły. Gotować, co jakiś czas mieszając.

Przygotować osobny garnek – najlepiej wyłożyć go słoniną albo przerośniętym boczkiem. Dzięki temu zyskamy gwarancję, że bigos się nie przypali! Umieścić w nim zawartość patelni oraz garnka z kapustą. Dolać zagotowany kwas z kapusty, doprawić solą i pieprzem do smaku, ewentualnie posłodzić. Gotować 2-2,5 godziny, często mieszając.

Bigos szybko schłodzić, codziennie gotować przez około 30 minut. Bigos jest najlepszy po 4-5 dniach gotowania

Stek wołowy – Steak medium rare


Steak medium rare (i parę słów o wołowinie)

Czym charakteryzuje się stek wypieczony medium? Mięso jest lekko różowe. Natomiast medium rare jest leciutko krwiste. Mnie udało się wykonać wołowinę na pograniczu medium rare a medium. 
Bardzo wysmażona wołowina traci już swoją szlachetność smaku jaką ma wołowina. 

Wołowina nie potrzebuje żadnych wymyślnych przypraw, ponieważ rożnego rodzaju zioła zabijają pierwotny smak mięsa. Wystarczy sól i pieprz. Ja zrobiłam do niego jeszcze sos na bazie musztardy.
Szukamy gruby kawał mięcha. Powinien mieć minimum 2 – 3 cm. 
Najlepsza jest polędwica, ale mięso przerośnięte tłuszczem w swoim smaku jest jeszcze lepsze i nie trzeba je smażyć na dodatkowym tłuszczu. 
Na jakiej patelni smażyć? Najlepiej na masywnej, żelaznej, kutej patelni. ale nie każdy taką posiada. Wystarczy patelnia ze stali byle nie z teflonem. 
Na jakim tłuszczu smażymy stek wołowy? Gdy mięso jest przerośnięte tłuszczem najlepiej na żadnym. Gdy mamy chude mięso jak polędwicę to na oleju rzepakowym bo osiąga wysoką temperaturę dymienia. Do oleju możemy dodać łyżkę masła dla lepszego smaku, albo smażyć mięso po prostu na smalcu.  

Ważna rada: nie rozgrzewamy tłuszczu na patelni, tylko smarujemy nim mięso. 
Kolejna rada: mięso powinno mieć pokojową temperaturę. Nie wolno używać mięsa wyjętego prosto z lodówki! I smażymy mięso na mega gorącej patelni! 
Piekarnik nastawiamy na 180 stopni C.

Składniki:kawał dobrej wołowiny (u mnie o grubości 4 cm) 
sól, pieprz
olej rzepakowy (albo smalec)
łyżką masła

składniki na sos: 4 łyżki musztardy
6 łyżek gęstego jogurtu  
1 ząbek czosnku. 

Wykonanie:Mięso smarujemy tłuszczami. Ostrożnie kładziemy mięso na bardzo rozgrzanej patelni. Ma skwierczeć! Jeśli mięso jest grube tak jak moje (4 cm) smażymy je  z obu stron po 3 minuty. Jeśli mięso jest mniej grube ograniczamy do smażenia 1,5 minuty góra 2 minuty z obu stron. Mięso musi zbrązowieć z wierzchu. Ja soliłam i doprawiłam pieprzem dopiero po usmażeniu a przed pieczeniem go w piekarniku. Więc jeśli chcecie zrobić tak samo jak ja, najpierw mięso obsmażcie a potem doprawcie a następnie włóżcie do piekarnika.

Wsadzamy patelnię ze stekiem do środka nagrzanego piekarnika w 180 stopniach. (patelnia nie może mieć plastikowej raczki bo nam się stopi!) w zależności od grubości mięsa tyle czasu go trzymamy w piekarniku. Mój stek był gruby i trzymałam go 15 minut. 

Jeżeli chcemy otrzymać stek rare, po obsmażeniu nie wkładamy już mięsa do piekarnika. W środku na pewno będzie krwisty. 

Po upieczeniu naszej wołowiny układamy mięso na talerzu i odstawiamy je do 10 minut by odpoczęło, aby nie wypłynęły soki. 
sos do mięsa (jeśli ktoś chce)musztardę wymieszać z jogurtem i dodać czosnek przeciśnięty przez praskę. Mięso podawać z bułą i ze świeżymi warzywami. 

TARTA hawajska z szynką i ananasem

 Tarta hawajska z szynką i ananasem

Jeśli są tu fajni pizzy hawajskiej to na pewno przypodoba się im domowa tarta z szynka i ananasem. Danie w takiej formie na pewno także mile zaskoczy nie tylko domowników ale i gości na przyjęciu.

Składniki:

1 ciasto francuskie

250 ml śmietanki 30 %

3 jajka
25 dag dobrej szynki wieprzowej
1/2 puszki ananasa w kostkę

sól, pieprz

odrobinę masła i bułki tartej do wysmarowania formy

Formę do pieczenia smarujemy masłem i posypujemy bułką tartą. Wykładamy ciasto francuskie. Jajka mieszamy ze śmietanką, doprawiamy solą i pieprzem. Wylewamy na formę wyłożoną ciastem. Szynkę kroimy w paski. Na wierzch tarty układamy paseczki szynki i kostkę ananasa.  Pieczemy w 170 stopniach około 25- 30 min. 

ŚWINKI DROŻDŻOWE Z MIESEM MIELONYM

A gdyby tak w koszu piknikowym zachrumkały świnki z mięsem mielonym?
 ŚWINKI DROŻDŻOWE Z MIESEM  MIELONYM
 0,5 kg mąki
 50 g drożdży
 -2/3 szkl mleka
 -łyżeczka cukru
 2 jaja
70 g masła lub margaryny
 łyżeczka sol
 na farsz 0,5 kg mięsa mielonego cebula przyprawy do smaku sól pieprz,jajko Z drożdży odrobiny cieplej wody i łyżki mąki robię zaczyn.Jak drożdże wystartuja ,dodaje ten zaczyn do reszty składników,które umieszczam w automacie do pieczenia chleba i maszyna miesza ciasto.Z mięsa jajka i cebulki podduszonej wcześniej na tłuszczu robię farsz dodaje przyprawy do smaku.Wyrośnięte ciasto podzielić na małe placuszki wałkować i nakładać trochę farszu na każdy placek.Zwijać ciasto formować świnki, głowę oddzielić szczypiorkiem, dolepiamy uszka i ryjki oraz ogonki .Oczka robimy z pieprzu smarujemy rozmąconym żóltkiem.Ukladamy na blasze wyłozonej papierem do pieczenia,Pieczemy w piekarniku w temperaturze 200 stopni około pół godziny.
nadeslala Gabriela Krowicka

muffiny z piure szpinakowym

muffiny z piure szpinakowym

Na muffinki:

50 dkg mięsa mielonego ( zmielona szynka wieprzowa)
cebula
jajko
sól, pieprz
bułka tarta
łyżka masła

Na piure:

7 ziemniaków
2-3 łyżki rozdrobnionego szpinaku
5 łyżek mleka
1 łyżka majonezu
sól, pierz
papryka do dekoracji

Wymieszać mięso mielone z cebulką, jajkiem, bułką tartą i przyprawami. Formę do muffinek wysmarować masłem i oprószyć bułką tartą. Z masy mięsnej zrobić kulkę i wkładać do foremek. Piec 30 min. w 180 stopniach.
Ziemniaki ugotować i przecisnąć przez praskę. Szpinak podsmażyć i wystudzić. Dodać mleko, majonez i przyprawy, wymieszać razem. Krem ziemniaczano-szpinakowy przełożyć do szprycy i wycisnąć na przestudzone babeczki. Posypać pokrojoną w drobną kostkę papryką.
Jeśli, ktoś nie przepada za szpinakiem można go nie dodawać i na babeczki położyć samo piure ziemniaczane i posypać podsmażonym pokrojonym w kosteczkę boczkiem wieprzowym. Polecam.

Wieprzowe roladki w waflu

Wieprzowe roladki w waflu

Składniki
•    1/2 kg mięsa mielonego z łopatki wieprzowej
•    1 jajko +2 jajka do panierki
•    cebula
•    2 łyżki bułki tartej + do panierki
•    sól, pieprz
•    olej do smażenia
•    4 łyżki papryki konserwowej pokrojonej w kostkę
•    2 suche wafle

Z mięsa zrobić farsz jak na kotlety mielone i dodać pokrojoną paprykę, podzielić na 2 części i rozsmarować na waflu. Pokroić każdy z wafli na dziewięć części. Kiedy będą miękkie zwijamy je jak roladki. Panierujemy w jajku i w bułce tartej i smażymy na złoty kolor z obu stron na oleju.

CZEBUREKI Z MIĘSEM..wieprzowym

CZEBUREKI Z MIĘSEM..wieprzowym

Ciasto:
1 szklanka wody
½ łyżeczki soli
½ łyżeczki cukru
1 łyżka oleju
1 łyżka spirytusu (lub octu)
1 żółtko
2 ½ szklanki mąki
1/3 – ½ szklanki gorącej wody – w razie potrzeby
Farsz:
50 dag mięsa mielonego wieprzowego
1 cebula,
1 łyżeczka oleju
natka pietruszki
sól i pieprz – do smaku
1/3 – ½ szklanki zimnej wody
można dodać ulubione przyprawy ,Dodatkowo:
1 białko do smarowania brzegów ciasta
olej do smażenia w głębokim tłuszczu,,Sposób przygotowania:
1. 1 szklankę wody zagotować z solą, cukrem i olejem, zdjąć z palnika
i wsypać jednym ruchem 1 szklankę mąki. Całość dokładnie wymieszać
i przestudzić, nie musi być zupełnie zimne.Mąkę wysypać na stolnicę,
wyłożyć na nią ugotowaną, lekko przestudzoną masę i zacząć
zagniatać ciasto. Do ciasta dodać łyżkę spirytusu lub octu (nie
należy z niego rezygnować, zapobiega wchłanianiu tłuszczu przez ciasto
podczas smażenia), wbić żółtko i dokładnie wyrobić na stolnicy.
Ciasto musi być elastyczne, miękkie i odstawać od ręki. Jeśli okaże
się, że mąki jest za wiele, dodawać porcjami gorącą wodę, aby
wszystko ładnie się zagniotło.Wyrobione ciasto owinąć w folię i
włożyć na 20 minut do lodówki, aby odpoczęło. W tym czasie
przygotować nadzienie: surowe, mielone mięso wymieszać z wodą
i przyprawami oraz cebulą pokrojoną w drobniutką kosteczkę
zeszkloną na łyżeczce oliwy .Ciasto  rozwałkować cienko (tak jak na
pierogi) i wykroić okrąg np. od talerzyka deserowego nałożyć  czubatą
łyżkę nadzienia, brzeg ciasta posmarować białkiem, złożyć na pół
i dokładnie zlepić, można zrobić dekoracyjny wzorek.Smażyć  z obu
stron na rozgrzanym oleju, na patelni z grubym dnem. Jeśli nie wiemy, czy
olej jest dostatecznie rozgrzany, należy wrzucić na patelnię kawałeczek
ciasta. Jeśli od razu wypłynie i zacznie się smażyć, tłuszcz ma
odpowiednią temperaturę. Po usmażeniu, odsączyć na papierowym
ręczniku ,podawać z sosem czosnkowym lub ketchupem,warzywami.
2 wersia dla dzieci
CIASTO:
mąka pszenna – 1 i 3/4 szkl
 woda – 0,5 szkl
sól – 1 szczypta
 masło – 1 łyżeczka
 małe jajko – 1 szt
FARSZ:
mięso mielone wieprzowe – 125 g
 mięso mielone wołowe – 80 g
cebula – 1 szt
 kefir – 3 łyżki
 pietruszka – 1`pęczek
 majeranek -1 łyżeczka
 sól, pieprz
SPOSÓB PRZYRZĄDZENIA:
CIASTO:
Wodę masłem i solą gotujemy, wsypujemy 1 1/3 mąki i dokładnie mieszamy.
Odstawiamy do przestudzenia, a następnie dodajemy jajko, mieszamy, wsypujemy resztę mąki.
Wyrabiamy gładkie, elastyczne ciasto, zawijamy i odstawiamy na ok. 20 minut do lodówki.
FARSZ:
Mięsa mieszamy, dodajemy posiekaną cebulę, pietruszkę oraz majeranek.
Wlewamy kefir i doprawiamy do smaku.
CAŁOŚĆ:
Schłodzone ciasto ponownie wyrabiamy, odrywamy kawałek, wałkujemy na cieniutki, okrągły placek .
Na połowę nakładamy porcję farszu ( ok. 1 cm ), zamykamy drugą połową i zalepiamy pierogi.
Smażymy na mocno rozgrzanym oleju po kilka minut z każdej strony ( na rumiano ).
Podajemy gorące!
Smacznego!
Marzena Kamińska

potrawa w pudełku

Dzień dobry,
chciałabym przedstawić przepis na moje danie na wynos z wieprzowiną 🙂
Uwielbiam kuchnię japońską, a więc moje danie jest nią zainspirowane.
Jest to bento, czyli potrawa w pudełku 🙂
Składniki:
-250 gram mięsa mielonego wieprzowego
-1 jajko
-łyżka bułki tartej
-pół paczki mrożonej (ulubionej) mieszanki warzyw
-1-2 parówki
-pół kostki tofu
-100 gram ryżu
-kawałek płatu nori (japońskie glony)
-odrobina keczupu do ozdoby
-przyprawy: sól, pieprz, papryka ostra i słodka, czosnek, przyprawa gyros lub curry
-liść sałaty do dekoracji
Mięso mielone wymieszać z jajkiem, bułką tartą i przyprawami, a następnie uformować podłużne klopsiki i usmażyć lub upiec. Na drugiej patelni usmażyć warzywa (również z przyprawami). Na suchej patelni usmażyć pokrojone w plastry tofu (również z przyprawami) oraz porozcinane parówki, tak aby utworzyły małe ośmiorniczki. Ryż (najlepiej do sushi, ponieważ się dobrze klei) ugotować według przepisu. Kiedy przestygnie uformować z niego trójkąty (onigiri) i przyozdobić glonami oraz keczupem. Do pojemników włożyć liść sałaty, klopsiki, smażone warzywa, tofu i parówki. Taki posiłek można zabrać ze sobą wszędzie, a smakuje równie dobrze na ciepło, jak i na zimno 🙂 Smacznego!
Pozdrawiam serdecznie
Sandra Janiszewska

Kolorowe wytrawne ciasto

Kolorowe wytrawne ciasto
Ciasto jest fajne na sam wygląd,
a jego smak i miękkość są zniewalające !
Co więcej, do środka można wrzucić, co się akurat ma w lodówce – ja kierowałam się zasadą, żeby było kolorowo i smacznie! A przy tym sycąco – bo moja rodzinka to typowi mięsożercy 🙂
Potrawa jest idealna w stylu „take away” – można ją zabrać do pracy, szkoły, piknik, wyjazd… sprawdzi się idelanie, bo kolorami i wyglądem zachęca do jedzenia, smakiem zachwyca podniebienia i ma zawsze sporo chętnych do zjedzenia! 🙂
Kasia Łuczak, Gostyń Wlkp.
Kolorowe wytrawne ciasto (porcja na dużą keksówkę)
Ciasto:
⦁ 2 szklanki mąki,
⦁ 1 szklanka oleju,
⦁ 200 ml mleka,
⦁ Czubata łyżeczka proszku do pieczenia,
⦁ 5 jajek,
⦁ Płaska łyżeczka: soli, papryki ostrej, ewentualnie trochę pieprzu
Farsz:
⦁ 2 pęczki natki pietruszki,
⦁ Słoik czarnych oliwek,
⦁ Mała puszka kukurydzy,
⦁ Duże papryki: czerwona i żółta,
⦁ Szynka – ok. 200g – najlepiej swojska, gotowana lub wędzona – wędzona dodaje aromatu! (można też zastapić zesmażonym boczkiem – i dodać razem z tłuszczem),
⦁ 400 g żółtego sera,
Przygotowanie: Natkę posiekać, papryki obrać ze skórki i pokroić w paseczki,
Oliwki pokroić w półplasterki, a szynkę w kostkę, ser zetrzeć na tarce o dużych oczkach, kukurydzę odsączyć. Zmiksować na gładkie ciasto: mąkę z proszkiem do pieczenia, jajkami, mlekiem i olejem oraz przyprawami. Dodać farsz (zostawić garść sera do posypania wierzchu), delikatnie wymieszać. Ciasto przełożyć do formy wyłożonej papierem do pieczenia, wyrównać wierzch. Piec 35 minut w 180 stopniach. Następnie ciasto wyjąć, wierzch posypać pozostałym serem i piec jeszcze 15 minut.
Najlepsze jeszcze ciepłe, choć średnio fajnie się kroi 😉 Polecam!
1 2