Dżem z rokitnika

Dżem z rokitnika

Rokitnik to krzew, którego kwiaty, liście, a szczególnie owoce są stosowane w terapiach ziołowych. Owoc ten zawiera duże ilości witaminy C, nawet więcej niż owoce cytrusowe. Owoc rokitnika zawiera również witaminy A, B kompleks, E, P, K oraz fosfor, potas, magnez, wapń, żelazo i sód. Jest bogaty w betakaroten, pektyny, aminokwasy i kwasy tłuszczowe Stosując syrop z owoców rokitnika wzmocnisz układ immunologiczny. Poznaj przepis na syrop z rokitnika.

Dżem z rokitnika przypomina w smaku połączenie ananasów, brzoskwiń i cytrusów. Jest doskonałym dodatkiem do śniadań, jak również do dziczyzny i mięsa. 

Składniki:

  • 1 kg owoców rokitnika
  • 1/2 kg cukru
  • 1 l wody

Przebierz owoce rokitnika z gałązek i liści. Umyj, a następnie osusz owoce. Jeśli są twarde, zmiksuj je. Zalej rokitnik wodą, a następnie dodaj do nich cukier. Doprowadź mieszankę do wrzenia i gotuj przez około 30 minut na niewielkim ogniu. Konfitura powinna mieć gęstą konsystencję, tak aby nie spływała po nabraniu jej na łyżkę. Przełóż dżem do słoików, a następnie pasteryzuj przez 10-15 minut.

Cytryny w syropie

Na jesienne dni przedstawiam wam smakowity dodatek do rozgrzewającej herbaty. Do przygotowania potrzebujecie tylko 3 składników i odrobiny cierpliwości.
Składniki
ok. 8 cytryn
ok. 12 łyżek cukru
12 listków świeżej mięty
Cytryny obieramy ze skórki i kroimy w plasterki. Wkładamy do słoika jedną warstwę cytryn, listki mięty i posypujemy 3 łyżkami cukru. Powtarzamy czynność do całkowitego zapełnienia słoika. Na wierzchu powinna zostać warstwa cukru. Słoik zakręcamy i pozostawiamy w lodówce na co najmniej 24 godziny. W tym czasie cytryny puszczą soki i wytworzy się przepyszny syrop.

Czeko, czekosliwka

Czekośliwka to moje ukochane owocowe smarowidło do naleśników. Bardzo proste do przygotowania i nie ma tu naprawdę, żadnej filozofii jeśli robicie powidła śliwkowe.

Powidła śliwkowe są tak słodkie, że nigdy nie dodaję cukru.

Dżem śliwkowy z kako
Składniki:

3 kg śliwek węgierek

4 czubate łyżki (lub więcej wg uznania) ciemnego, gorzkiego kakao w proszku

Śliwki kroimy na połówki, pozbawiamy pestek i wrzucamy do garnka z grubym dnem.

Zaczynamy podgrzewać owoce. Najpierw na dużym ogniu a kiedy puszczą sok i zagotują się zmniejszamy ogień i smażymy mieszając co jakiś czas, aż powidła odparują i zgęstnieją.

Jeśli konsystencja powideł już nam odpowiada, dodajemy kakao i wszystko jeszcze raz zagotowujemy. Czekośliwkę przekładamy do słoików i pasteryzujemy

Kiszone pomidorki

Kiszone pomidorki koktajlowe to nowość w mojej kuchni. Pomysł podrzuciła mi mama, która w tym roku ma wyjątkowy, pomidorowy urodzaj. Krzaczki aż uginały się od pomidorków. Kiszone pomidorki mają zaskakujący smak. Sprawdzą się w kolorowych koreczkach. Są niezastąpione do zrobienia zupy pomidorowej, która jest o niebo lepsza niż ta z pomidorów z puszki czy przecieru. Wtedy dodają do niej także zalewę razem ze wszystkimi dodatkami a pomidorki przecieram przez sitko, żeby pozbyć się skórek.

 

 

Składniki:

(na 4 słoiki 0,3 ml)

600 g kolorowych pomidorków koktajlowych

1 l wody

2 łyżki soli

na każdy słoiczek:

1 ząbek czosnku przekrojony wzdłuż

Wiązanka kopru

2 cm kawałek chrzanu przekrojony wzdłuż

Przygotowanie:

Wodę z solą zagotować, wystudzić – powinna być letnia. Do wyparzonych czystych słoików wkładać dodatki na dno, wypełnić opłukanymi, pomidorkami bez szypułek. Zalać letnią zalewą. Zamknąć dokładnie i mocno suchą zakrętką. Nie pasteryzować. Można je otworzyć już po tygodniu – są delikatne. Po 3 tygodniach są już ukiszone.

http://bonappetitmalgorzaty.blogspot.com

Cukinia w zalewie octowo-musztardowej

W tym roku miałam klęskę urodzaju na cukinię. A co się robi z nadmiarem? Pakuje się w słoiki na zimę. Też tak uczyniłam 🙂 Cukinia w musztardzie jest bardzo dobra. Będzie szybkim dodatkiem do obiadu albo zakąską na imprezy 🙂 

Składniki na 1 litr wody:

1 litr gorącej wody 
3/4 szklanki octu 10 %
2 łyżki soli
1 szklanka cukru
7 łyżek musztardy miodowej
kilka ziaren ziela angielskiego
kilka liści laurowych
kila ziaren czarnego pieprzu
1 cała główka czosnku (polskiego)
1 op. ziaren białej gorczycy
Przygotowanie:
Wodę zagotowujemy z octem, cukrem i solą. Następnie dodajemy musztardę i dokładnie mieszamy. 
Cukinię (a także możemy robić ogórki albo patisony.) obramy ze skóry,  wydrążamy z nasion i kroimy w większą kostkę.
Do każdego słoika dodajemy 2 ząbki czosnku, 2 liście laurowe, po 2-3 ziarenka; ziela angielskiego i pieprzu oraz po łyżeczce ziaren gorczycy. Zalewamy cukinię  zalewą, zakręcamy słoiki i pasteryzujemy ok. 15 minut. 

Przepis na szybki dżem malinowo – porzeczkowy

Składniki:
2 szklanki malin
1 szklanka porzeczek czerwonych i czarnych
ok. 4 łyżki cukru
1 łyżeczka żelfixu
Przygotowanie:
Obrane i umyte maliny i porzeczki wrzucamy do garnka z odrobiną wody i zagotowujemy. Dodajemy cukier (ilość wg uznania) u mnie 4 łyżki i odrobinę żelfixu. Chwilę gotujemy. Następnie odstawiamy do wystygnięcia i gotowe do spożycia!

Pomidory i papryczki chili w marynacie

Długo myślałam jak zagospodarować ostatnie pomidory z działki? pomyślałam o przepisie na pomidory w zalewie…
Składniki na około 400 – 500 ml słoiki:
1 kg twardych pomidorów z szypułkami (najlepiej koktajlowe)
12 listków bazylii
ok 10 papryczek chili (u mnie zielone)
Składniki na marynatę:
1/2 łyżki gorczycy
1 łyżeczka ziaren czarnego pieprzu
4 ząbki czosnku
1/2 łyżki soli
500 ml białego octu winnego
650 ml wody 
2 łyżki płynnego miodu
Przygotowanie:
Marynata: gorczycę, pieprz, czosnek wyłożyć na sito i opłukać pod wodą. Przełożyć do garnka. Wlać ocet, wsypać sól, wlać wodę, oraz dodać miód. Doprowadzić do wrzenia i gotować 5 minut. Następnie przecedzić przez sito. Wyjąć czosnek (wsadzimy go do słoika z pomidorami). Pomidory umyć i ponakłuwać wykałaczką, włożyć do wyparzonych słoików, przekładając umytymi listkami bazylii i papryczkami chili. Zalać ciepłą marynatą ok 2 cm powyżej warzyw (warzywa muszą być zakryte roztworem). 
Słoje szczelnie zamknąć. Odwrócić słoiki do góry nogami aż do wystygnięcia. Będą gotowe za około 2 miesiące. Jak smakują? nie wiem, dowiem się po wyznaczonym upływie czasu 🙂

Przecier pomidorowy na pomidorową

Śpieszmy się robić przetwory nim zagości zima
Składniki:
5  kg pomidorów 
1 łyżka soli

2 łyżki cukru

Przygotowanie:
Pomidory sparzyć. Zdjąć skórki, pokroić na ćwiartki, usunąć szypułki i gniazda nasienne. Pozostały miąższ włożyć do garnka, przykryć  i gotować przez 20 minut. Rozgotowane pomidory przetrzeć przez sito do drugiego garnka i zagotować. Dodać sól i cukier. Odparować na większym ogniu w celu uzyskania bardziej gęstego przecieru (przez około 15 minut). Gorący przecier rozlać do wyparzonych w piekarniku słoików i dobrze zakręcić. Następnie pasteryzujemy słoiki w większym garnku z wodą, gotując zanurzone do 2/3 wysokości słoiki przez około 10 minut na małym ogniu.