Gołąbki bez zawijania

Niesamowicie smaczne i wyjątkowo proste w przygotowaniu gołąbki bez zawijania to trochę inna wersja tradycyjnych gołąbków. Zachęcam do wypróbowania tego przysmaku.

Składniki na gołąbki

  • 800 g łopatki wieprzowej
  • 800 g kapusty (około pół główki) – młoda lub stara + łyżeczka soli
  • 2 średnie cebule – 250 g
  • 3 łyżki oleju do usmażenia cebuli
  • 1 średnie jajko
  • 100 g suchego ryżu – niecałe pół szklanki
  • garść koperku
  • po płaskiej łyżeczce soli i pieprzu
  • dodatkowo: olej do podsmażenia kotletów gołąbkowych

Składniki na sos pomidorowy

  • 1,5 l esencjonalnego bulionu
  • 2 łyżki koncentratu pomidorowego
  • pół szklanki przecieru pomidorowego
  • płaska łyżka mąki pszennej

Potrzebujesz około 800 gramów mięsa wieprzowego. Według mnie najlepsza do gołąbków bez zawijania jest łopatka wieprzowa. Zakupiłam dość tłustą łopatkę, ponieważ taką właśnie lubimy, ale możesz też wybrać w sklepie znacznie chudszy kawałek mięsa. Na gołąbki bez zawijania nada się również mieszanka karkówki z chudą szynką lub też  biodrówka, którą gorąco polecam. 

Mięso zmiel w maszynce na średnich oczkach. Jeśli nie masz maszynki, to polecam zakup mięsa u rzeźnika z możliwością zmielenia mięsa na miejscu w sklepie. 

Ważąc kapustę do tych gołąbków używam jej tyle samo co mięsa, lub trochę mniej. Te akurat gołąbki bez zawijania szykowałam z młodej kapusty. Odkroiłam 800 gramów kapusty. Po zdjęciu brzydkich liści i wycięciu głąba zostało mi około 630 gramów kapusty gotowej do szatkowania. 

Kapustę trzeba bardzo, bardzo dokładnie i drobno poszatkować. Można zrobić to nożem, jednak zdecydowanie polecam użyć maszynki z nakładką do drobnego siekana warzyw. Niektórym udaje się zetrzeć kapustę na tarce. 

Do startej lub posiekanej kapusty wsyp łyżeczkę soli. Całość wymieszaj, ugnieć i odstaw na bok, na 10-20 minut. 

Po tym czasie zacznij odciskać kapustę z wody. Polecam nabierać garść kapusty i odciskać ją mocno nad zlewem. Odciśniętą kapustę przekładaj do miski ze zmielonym mięsem. Zazwyczaj odciskam około 150 ml wody. W ten sposób odciśnij bardzo dokładnie całą kapustę. 

Ugotuj 100 gramów ryżu (jedna saszetka lub niecałe pół szklanki suchego ryżu). Może to być np. ryż Basmati lub ryż jaśminowy. Po ugotowaniu i odsączeniu wyszło mi 290 gramów ryżu. 

Przygotuj sobie średnią patelnię z grubym dnem. Zacznij ją nagrzewać. Dodaj trzy łyżki oleju do smażenia. Na patelnię wyłóż też obrane i drobno posiekane cebule. Podsmażaj cebulkę na średniej mocy palnika przez około 10 minut, aż zrobi się rumiana. 

Do miski ze zmielonym mięsem i posiekaną i odciśniętą kapustą dodaj też całą podsmażoną cebulkę oraz ugotowany i lekko przestudzony ryż. Wbij jedno jajko i dodaj garść siekanego koperku (koperek można pominąć). Wsyp po płaskiej łyżeczce soli i pieprzu.

Zacznij wyrabiać masę mięsną pod gołąbki bez zawijania. Ja mieszam masę dłońmi, ponieważ tak jest mi najwygodniej i widzę oraz czuję, czy masa jest dokładnie wymieszana. Masę mięsną mieszam tak przez przynajmniej pięć minut, aż będzie idealnie jednolita. 

Przygotuj sobie dużą patelnię z grubym dnem. Zacznij ją nagrzewać. Wlej około pięciu łyżek oleju do smażenia. Z przygotowanej masy formuj kotlety. Jeden kotlet ważył u mnie około 80 gramów. Masę podzieliłam zatem na 21 kotletów. Każdego kotleta formowałam w dłoni na idealną kulkę, którą następnie lekko wydłużałam i spłaszczałam. 

Na patelni umieszczaj po kilka kotletów na raz i podsmażaj je na rumiano z obu stron, na trochę wyższej niż średnia moc palnika (wystarczy minuta na stronę).

W tej sposób podsmaż wszystkie kotleciki gołąbkowe. 

Do dużego garnka wlej 1500 ml bulionu. Może to być sam rosół drobiowy lub też nawet bulion warzywny. Wlej do niego pół szklanki przecieru pomidorowego (może być Passata z butelki, czy też pomidorki z kartonu) i dodaj dwie łyżki koncentratu pomidorowego. Zamiast przecieru możesz użyć dwój dużych pomidorów malinowych (obrane i drobno posiekane). 

Całość wymieszaj i zagotuj. Zmniejsz moc i zacznij umieszczać w garnku kotlety gołąbkowe. Umieść wszystkie i zwiększ moc do takiej, by całość tylko lekko mrugała. Gołąbki bez zawijania gotuj tak 35 minut bez przykrycia. 

Na koniec możesz jeszcze zagęścić sos pomidorowy dodając płaską łyżkę mąki pszennej (Ja zazwyczaj odlewam sobie wcześniej odrobinę bulionu i rozrabiam go z mąką. Jednolitą mieszankę wlewam do garnka, lekko mieszam. Po zagotowaniu wyłączam). 

Bigos szlachecki

Ma być dość kwaśny, aromatyczny, z dodatkiem śliwek wędzonych, grzybów i dobrej wieprzowiny. Oprócz samego przepisu i składników na świąteczny bigos bardzo ważny jest dobry garnek z grubym dnem i głęboka patelnia.

Składniki:

  • 50 dkg kiszonej kapusty
  • 35-40 dkg słodkiej (białej) kapusty
  • 2 średnie lub 3 małe cebule
  • 6-8 śliwek wędzonych (najlepiej nowosądeckich)
  • 1 łyżeczka słodkiej papryki
  • 40 dkg różnego rodzaju mięsa (karkówka wieprzowa,, podgardle, szynka wieprzowa)
  • 2 kiełbaski z dzika (albo wieprzowe)
  • 6-8 kapeluszy suszonych borowików
  • szklanka zagotowanego kwasu z kapusty
  • olej rzepakowy do smażenia
  • słonina lub przerośnięty boczek do wyłożenia garnka
  • przyprawy: sól, pieprz, olej rzepakowy, liście laurowe (2-3), ziele angielskie (2-3), ziarenka jałowca (3-4), cukier (do smaku), kminek (1-2 łyżeczki) – ułatwi trawienie

Borowiki opłukać, zalać ciepłą przegotowaną wodą, zostawić na noc lub przynajmniej kilka godzin do namoczenia. Namoczyć również śliwki, tak by trochę zmiękły. 

Mięso pokrojone w kostkę obsmażyć na niewielkiej ilości oleju w głębokiej patelni, chwilę poddusić. Kiszonej kapusty najlepiej w ogóle nie płukać, chyba że jest bardzo kwaśna – wtedy wystarczy jeden raz. 

Słodką kapustę drobno poszatkować (bez zewnętrznych liści i grubych głąbów).

Drobno posiekać cebulę i zeszklić ją na patelni po mięsie, Dodać przyprawy, chwilę przesmażyć, dodać kiszoną kapustę, zagotować, można dodać trochę wody.

Słodka kapustę włożyć do dużego garnka, doprawić kminkiem, dodać mięso i chwilę gotować pod przykryciem – kapusta szybciej zmięknie. Dodać posiekane borowiki i śliwki wraz ze wszystkimi płynami, w których się moczyły. Gotować, co jakiś czas mieszając.

Przygotować osobny garnek – najlepiej wyłożyć go słoniną albo przerośniętym boczkiem. Dzięki temu zyskamy gwarancję, że bigos się nie przypali! Umieścić w nim zawartość patelni oraz garnka z kapustą. Dolać zagotowany kwas z kapusty, doprawić solą i pieprzem do smaku, ewentualnie posłodzić. Gotować 2-2,5 godziny, często mieszając.

Bigos szybko schłodzić, codziennie gotować przez około 30 minut. Bigos jest najlepszy po 4-5 dniach gotowania

Stek wołowy – Steak medium rare


Steak medium rare (i parę słów o wołowinie)

Czym charakteryzuje się stek wypieczony medium? Mięso jest lekko różowe. Natomiast medium rare jest leciutko krwiste. Mnie udało się wykonać wołowinę na pograniczu medium rare a medium. 
Bardzo wysmażona wołowina traci już swoją szlachetność smaku jaką ma wołowina. 

Wołowina nie potrzebuje żadnych wymyślnych przypraw, ponieważ rożnego rodzaju zioła zabijają pierwotny smak mięsa. Wystarczy sól i pieprz. Ja zrobiłam do niego jeszcze sos na bazie musztardy.
Szukamy gruby kawał mięcha. Powinien mieć minimum 2 – 3 cm. 
Najlepsza jest polędwica, ale mięso przerośnięte tłuszczem w swoim smaku jest jeszcze lepsze i nie trzeba je smażyć na dodatkowym tłuszczu. 
Na jakiej patelni smażyć? Najlepiej na masywnej, żelaznej, kutej patelni. ale nie każdy taką posiada. Wystarczy patelnia ze stali byle nie z teflonem. 
Na jakim tłuszczu smażymy stek wołowy? Gdy mięso jest przerośnięte tłuszczem najlepiej na żadnym. Gdy mamy chude mięso jak polędwicę to na oleju rzepakowym bo osiąga wysoką temperaturę dymienia. Do oleju możemy dodać łyżkę masła dla lepszego smaku, albo smażyć mięso po prostu na smalcu.  

Ważna rada: nie rozgrzewamy tłuszczu na patelni, tylko smarujemy nim mięso. 
Kolejna rada: mięso powinno mieć pokojową temperaturę. Nie wolno używać mięsa wyjętego prosto z lodówki! I smażymy mięso na mega gorącej patelni! 
Piekarnik nastawiamy na 180 stopni C.

Składniki:kawał dobrej wołowiny (u mnie o grubości 4 cm) 
sól, pieprz
olej rzepakowy (albo smalec)
łyżką masła

składniki na sos: 4 łyżki musztardy
6 łyżek gęstego jogurtu  
1 ząbek czosnku. 

Wykonanie:Mięso smarujemy tłuszczami. Ostrożnie kładziemy mięso na bardzo rozgrzanej patelni. Ma skwierczeć! Jeśli mięso jest grube tak jak moje (4 cm) smażymy je  z obu stron po 3 minuty. Jeśli mięso jest mniej grube ograniczamy do smażenia 1,5 minuty góra 2 minuty z obu stron. Mięso musi zbrązowieć z wierzchu. Ja soliłam i doprawiłam pieprzem dopiero po usmażeniu a przed pieczeniem go w piekarniku. Więc jeśli chcecie zrobić tak samo jak ja, najpierw mięso obsmażcie a potem doprawcie a następnie włóżcie do piekarnika.

Wsadzamy patelnię ze stekiem do środka nagrzanego piekarnika w 180 stopniach. (patelnia nie może mieć plastikowej raczki bo nam się stopi!) w zależności od grubości mięsa tyle czasu go trzymamy w piekarniku. Mój stek był gruby i trzymałam go 15 minut. 

Jeżeli chcemy otrzymać stek rare, po obsmażeniu nie wkładamy już mięsa do piekarnika. W środku na pewno będzie krwisty. 

Po upieczeniu naszej wołowiny układamy mięso na talerzu i odstawiamy je do 10 minut by odpoczęło, aby nie wypłynęły soki. 
sos do mięsa (jeśli ktoś chce)musztardę wymieszać z jogurtem i dodać czosnek przeciśnięty przez praskę. Mięso podawać z bułą i ze świeżymi warzywami. 

Domowe hamburgery

Idealną potrawą do piknikowego koszyka są  domowe hamburgery. Gotowe bułeczki proponuję przeciąć na połowę, będą podzielniejsze.

Składniki:

Kotlety wieprzowe:
200g łopatki wieprzowej
1 cebula
1 ząbek czosnku
1 jajko
2 łyżki bułki tartej
1 kajzerka
1 szklanka mleka lub wody
sól, pieprz, ostra papryka do smaku
bułka tarta do panierki

Sos majonezowo – musztardowy:
4 łyżki majonezu
2 łyżki musztardy sarepskiej
Pieprz, ostra papryka do smaku

Bułki do hamburgerów
Sałaka warzywna – u mnie sałatka z zielonych pomidorów
Liście sałaty zielonej
Ketchup

Sposób wykonania: cebulę pokroić w drobną kostkę, przyrumienić na tłuszczu. Kajzerkę namoczyć w wodzie lub w mleku. Mięso połączyć razem z namoczoną, odsączoną bułką, dodać jajko, bułkę tartą, przeciśnięty przez praskę czosnek i przyrumienioną cebulką, wyrobić i przyprawić. Panierować w bułce tartej. Smażyć cienkie kotleciki, wielkości bułki lub kilka mniejszych.

Wykonać sos majonezowo-musztardowy: majonez wymieszać z musztardą, doprawić do smaku. Bułki do hamburgerów przekroić wzdłuż, jednak tak by nie były przecięte do końca. Podgrzać nad parą wodną (ja zagotowuję wodę w garnku, układam bułki na sitku i przykrywam).

Ciepłe bułki posmarować sosem majonezowo – musztardowym, ułożyć liść sałaty, kotlet wieprzowy, posmarować ketchupem. Kolejno ułożyć sałatkę warzywną i ponownie polać sosem.

Pozdrawiam

Anna Kempka

Schab po kasztelańsku

Schab po kasztelańsku
Składniki
1 kilogram schabu wieprzowego bez kości
500 gram pieczarek konserwowych
400 gram papryki konserwowej
15 dag żółtego sera
sól do smaku
pieprz do smaku
jajka do panierki
mąka do panierki
bułka tarta do panierki
tłuszcz do smażenia
Sposób przygotowania
Schab pokroić w plastry około 1-1,5 cm. Każdy plaster naciąć tworząc kieszonkę. Delikatnie rozbić z jednej i drugiej strony. Oprószyć z zewnątrz solą i pieprzem.
Pieczarki i paprykę pokroić w drobną kostkę. Dać na sito, żeby odciekły. Żółty ser zetrzeć na tarce o większych oczkach (jarzynowej). Pieczarki, paprykę i starty ser razem wymieszać. Tak powstałą mieszanką nadziewać kieszonki schabowe. Brzegi spiąć wykałaczką. Kieszonki panierować z obu stron najpierw w mące, potem w rozbełtanym jajku i na końcu w bułce tartej. Smażyć na rumiano na rozgrzanym tłuszczu na wolnym ogniu. Przed podaniem pamiętać o delikatnym wyjęciu wykałaczek. Gdy ostygną można je zapakować do koszyka piknikowego i zabrać ze sobą. Wyśmienicie smakują na zimno.

Żeberka pieczone na grillu.

Żeberka pieczone na grillu.
Żeberka kroję na kawałki, dzielę co dwie kostki.
Wkładam do miski i smaruję marynatą : miód, koncentrat pomidorowy, musztarda w stosunku 2:1:1, do tego wyciskam 2ząbki czosnku.
Bez soli i pieprzu. Pozostawiam kilka godzin w marynacie a najlepiej na noc. Jak ktoś lubi można dodać troszkę piórek cebuli cukrowej.  Ja dodaję.
Następnie układamy bezpośrednio na tacce na grillu i pieczemy.
Są pyszne i mają piękny kolor jak na zdjęciu efekt końcowy 🙂
Marta Madeja

Łopatka marynowana w duecie śliwowicy i wędzonej papryki w towarzystwie grzanek ubranych w konfiturę z żurawiny

Składniki:
-300g łopatki ( grubość ok,2cm)
Marynata:
-100ml śliwowicy
-wędzona mielona papryka
-2 łyżki miodu pszczelego
-szczypta cynamonu
-kilka gałązek świeżej kolendry
-łyżeczka musztardy dijon
-łyżka oliwy z oliwek
Grzanki:
-kilka kromek bagietki
-3 łyżki konfitury z żurawiny
-1 papryczka chili
-1 limonka
Sól i pieprz do smaku.
Dodatki:rzodkiewka,grillowana cebula.
Przygotowanie:
W misce połącz wszystkie składniki marynaty: podgrzany miód, śliwowicę,wędzoną paprykę,oliwę, musztardę,cynamon,pokrojoną kolendrę i wszystko razem wymieszaj.Łopatkę dokładnie obtocz w przygotowanej marynacie.Miskę zafoliuj i odstaw do lodówki na 30 minut.W międzyczasie przygotuj konfiturę łącząc ją z otartą skórką limonki, posiekaną papryczką chilli,dopraw do smaku sokiem z limonki.Rozgrzej grill do najwyższej temperatury.Posmaruj ruszt oliwą.Zamarynowany łopatkę umieść bezpośrednio nad ogniem.Grilluj 8 minut.Po tym czasie mięso powinno mieć mocne,ciemno brązowe paski.Przewracamy na drugą stronę i też grillujemy kolejne 7 minut.UWAGA:Łopatkę na grillu odwracamy tylko raz!Mięsa nie dziurawimy widelcem lub nożem,gdyż wypłyną z niego soki i będzie twarde.Łopatkę zdejmujemy z grilla i pozwalamy jej chwilę odpocząć.W tym czasie kromki bagietki ułóż na grillu i opiecz krótko z obu stron – na chrupiące grzanki nałóż urozmaiconą żurawinową konfiturę.Mięso z grzankami podawaj najlepiej na drewnianej desce.SMACZNEGO.

Grillowane kotlety z kapustą zasmażaną Anna Mochocka

Wyrażam zgodę na  publikację nadesłanego przeze mnie przepisu, zdjęć(potrawy oraz mojego wizerunku), imienia,nazwiska.  Ponadto dobrowolnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Hoshi Sp. z o.o
Z siedzibą: Ul. Kozielska 6c, 47-300 Krapkowice, kontakt: mail: wieprzowina.com@wp.pl w celu przeprowadzenia konkursu kulinarnego i w razie wygranej opublikowania moich danych osobowych na łamach portalu.  Dane będą przetwarzane w celu przeprowadzenia Konkursu oraz w związku z wydaniem nagrody. Zgodnie z polityką RODO każdy uczestnik konkursu ma dostęp do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. Ponadto oświadczam że jestem autorem zdjęcia i przepisu  i wyrażam zgodę na wykorzystanie ich przez  portal Wieprzowina.com

50 dag wieprzowego mięsa mielonego
1 czerstwa bułka
1 jajko
sól, pieprz
2 łyżeczki przyprawy do kurczaka
ząbek czosnku
1/2 główki młodej kapusty,
1 szklanka wody,
1 cebula,
2 łyżki oleju,
2 łyżki masła,
2 łyżki mąki,
pęczek koperku,

1.  Cebulę pokroić w kostkę i zeszklić na oleju.Kapustę pozbawić wierzchnich liści, opłukać pod bieżącą wodą i drobno poszatkować. Kapustę wraz z cebulą włożyć do garnka wlać wodę, posolić i gotować około 20 minut. Na patelni rozpuścić masło, wsypać mąkę i dokładnie wymieszać. Do kapusty dodać zasmażkę, doprawić solą, pieprzem. Dusić jeszcze 5 minut cały czas mieszać aż kapusta zgęstnieje. Na samym końcu dodać posiekany koperek. Bułkę moczyć w wodzie, odcisnąć i dodać do mięsa. Wbić jajko, doprawić solą, pieprzem, przyprawą do kurczaka i przeciśniętym przez praskę czosnkiem i dokładnie wyrobić. Z masy uformować kotlety lekko je spłaszczając. Kotlety wyłożyć na rozgrzany grill elektryczny lub patelnię grillową i grillować z obu stron  około 15 minut. Na kotlety wyłożyć kapustę zasmażaną i grillować jeszcze około 3 minut.

Burgery z szarpanej wieprzowiny (pulled pork)

zdrowy burger z rukolą w bułce pełnoziarnistej

mięso:
1 kg łopatki wieprzowej
2 łyżki sosu sojowego
2 łyżki ketchupu
1 łyżeczka papryki wędzonej
1 łyżeczka papryki słodkiej
0,5 łyżeczki garam masala
sól
pieprz
rękaw do pieczenia

burgery:
kilka bułek dowolnego rodzaju
ketchup
musztarda
papryczki jalapenos, dla ostrości
ogórki kiszone
dowolna sałata
czerwona cebula pokrojona w piórka

Rękaw do pieczenia zawiązujemy z jednej strony, wkładamy do środka mięso i dodajemy pozostałe składniki. Zawiązujemy z drugiej strony i tarmosimy całość tak, aby mięso było dokładnie obtoczone w przyprawach. Wkładamy do brytfanny lub bezpośrednio na blachę i pieczemy w temperaturze 100°C przez około 10 godzin.
Najwygodniej jest zostawić mięso do pieczenia na noc. Gdy mięso jest już gotowe do wyjęcia rozcinamy rękaw i wlewamy cały sos, który powstanie, do brytfanny, razem z mięsem. Bierzemy dwa widelce i szarpiemy wieprzowinę na kawałki. Będzie bardzo miękka, rozpadająca się na włókna. Najlepiej to zrobić jak mięso jest jeszcze ciepłe. Takie drobno poszarpane zostawiamy pod przykryciem w sosie z pieczenia, dzięki czemu wchłonie jeszcze dużo z tej wilgoci.