Makowiec zawijany, czyli rolada makowa

Są takie smaki, które nieodłącznie kojarzą się nam ze Świętami. Dla mnie to między innymi rolada makowa. To właśnie bez takiej strucli nie wyobrażam sobie świątecznego stołu.

Składniki na 2 sztuki:

Zaczyn
30 g świeżych drożdży
1 łyżka cukru
½ szklanki mleka
1 łyżka mąki

Ciasto
2 szklanki mąki(320 g)
50 g cukru trzcinowego
4 żółtka
80 g roztopionego i ostudzonego masła

Masa makowa
400 g maku
50 g rodzynek
50 g orzechów włoskich lub migdałów
50 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
3 łyżki miodu
100 g cukru trzcinowego
4 białka
1 kieliszek rumu (lub likieru migdałowego)

Lukier
1 szklanka cukru pudru
3 łyżki gorącej wody

Wieczorem przed pieczeniem zaparzyć mak, zalewając go w misce 1,5 szklanki wrzącej wody. Zostawić na noc. Rano mak dobrze osączyć na gęstym sitku.

Przygotować zaczyn. Drożdże pokruszyć do miseczki, rozetrzeć z cukrem. Dolać letnie mleko, wymieszać z mąką. Przykryć czystą ściereczką i odstawić na 15 minut.

Mąkę przesiać do miski, wymieszać z cukrem. Dodać zaczyn, żółtka, wyrobić ciasto. Pod koniec dodać roztopione masło. Z ciasta uformować kulę ułożyć w misce, przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na 1 – 1,5 godziny.

Mak trzykrotnie zemleć, wymieszać z rumem, cukrem, miodem i bakaliami. Białka ubić na sztywno, wymieszać z masą tuż przed rozłożeniem na cieście.

Gdy ciasto podwoi objętość, jeszcze raz krótko je wyrobić (ok. 2 minuty). Podzielić na 2 równe części, każdą rozwałkować na prostokąt o wymiarach ok. 30 x 25 cm. Posmarować równo masą makową, zostawiając ok. 2 cm od brzegów. Zwinąć w rulon jak roladę, dobrze zlepić na łączeniach. Ułożyć na papierze do pieczenia posmarowanym olejem, łączeniem do dołu. Piec w 170°C (termoobieg) przez 30 – 35 minut.

Przestudzone makowce posmarować lukrem z cukru pudru utartego z wodą. Jeżeli lukier jest za gęsty, dodać odrobinę wody. Gdyby był za rzadki, trochę cukru pudru.

Śledzie

śledzie w śmietanie – postna klasyka rodem ze średniowiecza

Czas śledzia trwa i szybko się nie skończy – ta ryba króluje na stołach już od kilkuset lat. Śledzie w śmietanie, po japońsku, z cebulą, w oleju…

Śledzie uwielbiano w Europie już w średniowieczu. W XII wieku o śledziu wspominał Gall Anonim. Transport w głąb lądu unowocześniono w Polsce w XIII wieku, dzięki czemu śledzie były jeszcze łatwiej dostępne. Na popularność śledzia wpłynęły średniowieczne zwyczaje postne. Zarówno biedni, jak i bogaci powstrzymywali się w czasie postu od jedzenia mięsa i nabiału. Na ratunek przychodził śledź, który stanowił podstawę postnej diety. Co więcej, śledziowi niestraszny był urodzaj, dlatego można się nim było zajadać nawet w chudych latach.Zagorzałym fanem śledzi był nawet sam król Władysław Jagiełło.

Śledź w śmietanie z jabłkiem.

Składniki:

  • 3 filety śledziowe solone matias
  • 2 jabłka
  • 1 cebula czosnkowa
  • 1 pęczek koperku
  • sok z cytryny
  • śmietana
  • cukier
  • biały pieprz

Sposób przygotowania:

Jabłka pokrój w cienkie słupki, pokrop sokiem z cytryny. Dodaj pokrojoną w cienkie piórka cebulę, posiekany koperek i śmietanę. Całość wymieszaj, dopraw cukrem i pieprzem. Dodajemy pokrojone w kostkę (wcześniej namoczone) śledzie, wymieszaj.

Barszcz wigilijny

Wigilijny barszcz

Wigilijny barszcz gotuje się bez wywaru mięsnego, więc może być trudno go doprawić. Może smakować mało wyraziście np. gdy na co dzień używamy gotowych kostek rosołowych i „warzywek”. W razie potrzeby możemy sięgnąć po koncentrat buraczany (w buteleczce) i nim spróbować doprawić zupę (jest on dość intensywny więc kilka łyżek wystarczy).

40 g suszonych grzybków

1 cebula

2 ząbki czosnku

3 listki laurowe, 4 ziela angielskie, 10 ziaren pieprzu

2 kg czerwonych buraków

1/2 korzenia selera

1 jabłko

3 łyżki octu spirytusowego 10%

sól morska (około 1/2 łyżki) i świeżo zmielony czarny pieprz (około 1 łyżeczki)

3 łyżki cukru

warto dodać: 250 – 500 ml zakwasu (kwasu) burakowego

Do garnka wlać 500 ml wody, wsypać suszone borowiki. Na palniku kuchenki opalić nieobraną cebulę oraz 1 ząbek czosnku. Cebulę i czosnek przekroić na pół i dodać do grzybów. Zagotować na umiarkowanym ogniu, następnie zmniejszyć ogień do minimum, przykryć i na minimalnym ogniu gotować przez około 25 minut (wywar ma tylko lekko mrugać a nie mocno się gotować). W międzyczasie dodać do wywaru liście laurowe, ziele angielskie i pieprz ziarnisty.

Buraki i selera umyć, obrać ze skórki, następnie zetrzeć na tarce (na dużych oczkach, jak do surówki) lub posiekać w melakserze. Jabłko razem ze skórką zetrzeć na tarce.

Starte buraki, selera i jabłko włożyć do dużego garnka (warzyw będzie dość sporo), dodać 2,5 litry wody oraz wywar z grzybami. Przykryć garnek i zagotować na minimalnym ogniu (zagotowanie ma trwać około 20 minut). W międzyczasie dodać goździki, cynamon i anyż jeśli ich używamy.

Po zagotowaniu trzymać wywar jeszcze na minimalnym ogniu przez około 10 minut. Na koniec dodać ocet i wymieszać. Odstawić z ognia.

Do barszczu warto dodać wywar grzybowy pozostały po uszkach (niekoniecznie cały) oraz 250 ml kwasu burakowego.

Barszcz odstawić na około godzinę. W międzyczasie można zacząć przygotowywać uszka.

Do barszczu dodać sól (do smaku), pieprz mielony, cukier oraz świeży posiekany ząbek czosnku, znów zostawić na minimum godzinę ale najlepiej do czasu całkowitego ostudzenia (można też zostawić na ok. 1 – 2 dni w chłodnym miejscu).

Barszcz przecedzić i schować do lodówki. Następnego dnia lub przed podaniem podgrzać, spróbować i w razie potrzeby doprawić solą i pieprzem.

Rolada ze schabu z mięsem mielonym

rolada ze schabu z mięsem mielonym

Składniki:
1-1,2 kg schabu bez kości
1 łyżeczka tymianku
sól, pieprz do smaku
400 g mięsa mielonego z łopatki
1 jajko
0,5 łyżeczki bazylii
0,5 łyżeczki tymianku
0,5 łyżeczki majeranku
0,5 łyżeczki słodkiej papryki
szczypta pieprzu cayenne
2 ząbki czosnku
sól, pieprz do smaku
1 łyżeczka krojonego koperku ( u mnie mrożony)
1 łyżeczka krojonej zielonej natki pietruszki (u mnie mrożona)
3/4 szkl bulionu

Dodatkowo
sznurek bawełniany
rękaw do pieczenia
naczynie żaroodporne

 

Przygotowanie:
Schab oczyścić z białych włókien, umyć i osuszyć ręcznikiem papierowym. Rozciąć wzdłuż tak, by powstał szeroki płat mięsa. Mięso lekko rozbić z jednej strony (wewnętrzna strona rolady). Z dwóch stron mięso doprawić solą i pieprzem a wewnętrzną stronę rolady oprószyć tymiankiem. Mięso połączyć z jajkiem, przeciśniętym czosnkiem, przyprawami, koperkiem, pietruszką i wyrobić na jednolitą masę. Rozsmarować mięso na schabie pozostawiając po bokach około 2 cm wolnego miejsca. Zwinąć roladę i obwiązać bawełnianym sznurkiem. Włożyć do rękawa do pieczenia, wlać bulion i szczelnie związać. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni 1 godzinę. Rozciąć rękaw i piec kolejne 15-20 minut, aż rolada ładnie się zrumieni. Roladę można podać na ciepło lub na zimno.

Autor: Alina Waliczek

Szynka ze schabu z pikantną panierką

schab z pikantną panierką

Składniki:
1 kg schabu b/k

Zalewa:
1 l wody
1 łyżeczka cukru trzcinowego
1 łyżeczka papryki wędzonej słodkiej
1,5 łyżeczki pieprzu cayenne
6 kulek jałowca
1 płaska łyżeczka kolendry (kulki)
10 kulek czarnego pieprzu
2 listki laurowe
2 ząbki czosnku
50 g soli do peklowania

Panierka:
2-3 łyżki przyprawy do schabowego
1,5 łyżki oleju

 

 

Przygotowanie:
Schab oczyścić z białych włókien, umyć i osuszyć.
Zalewa: Do garnka wlać wodę, dodać wszystkie przyprawy oprócz soli do peklowania. Doprowadzić do wrzenia i pod przykryciem gotować na średnim ogniu około 5-8 minut. Zdjąć z ognia, do letniej zalewy wsypać sól, wymieszać i ostudzić. Do zimnej zalewy włożyć schab, przykryć garnek i włożyć na 6-7 dni do lodówki. Raz dziennie schab odwrócić.
Po tym czasie schab wyjąć z zalewy i osuszyć ręcznikiem.
Panierkę wymieszać z olejem i rozłożyć równomiernie na górze i po bokach schabu. Schab przełożyć do naczynia żaroodpornego. Włożyć do piekarnika nagrzanego na 100 stopni i piec 90 minut. Po tym czasie piekarnik wyłączyć pozostawiając schab tak długo aż będzie zimny.
Najlepiej piec wieczorem i zostawić na całą noc w piekarniku.
W trakcie pieczenia schabu nie odwracamy i nie przykrywamy.

Autor: Alina Waliczek