Schab w sosie szpinakowym

Kruche kawałki schabu w delikatnym sosie z dodatkiem makaronu to smaczny i szybki obiad.

Składniki:

  • 300 g schabu wieprzowego
  • 500 g świeżego lub mrożonego szpinaku w liściach
  • 200 ml śmietanki słodkiej 18 % lub 30 %
  • sól, pieprz, ½ łyżeczki gałki
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 łyżka octu balsamicznego


Schab pokroić w cieniutkie paseczki przyprawić pieprzem i solą, dusić na patelni do miękkości (podlewając bulionem lub wodą)

Gdy schab już będzie miękki zalewamy śmietanką ,dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek oraz szpinak następnie,  dodać śmietankę, przyprawy i gotować aż sos się lekko zredukuje. Sos idealnie pasuje do makaronu.  Można dodać lazurowy ser albo gorgonzolę.

Jajko w koszulce

Jajko w koszulce, inaczej zwane jest poszetowym. Gotuje się je bez skorupki w wodzie. Takie jajko wyróżnia ścięte z zewnątrz białko oraz płynne żółtko.

Jak przygotować jajko w koszulce?

Czego potrzebujesz, by przygotować jajko w koszulce? Przede wszystkim świeżych jajek o temperaturze pokojowej. Jajko wbijamy do małej miseczki. W garnku gotujemy litr wody. Po zagotowaniu zmniejszamy ogień, by delikatnie bulgotała. Do wody dodajemy ocet (około 2 łyżek). Jeśli chcesz gotować bez octu – wykorzystaj sok z cytryny. Sprawdzi się tutaj równie dobrze. Następnie wodę mieszamy w taki sposób, by na środku utworzył się wir. Cały czas mieszając, w środek wiru wlewamy jajko z miseczki. Przestajemy mieszać i gotujemy jajko 3 minuty. Po tym czasie wyciągamy jajko łyżką cedzakową i osączamy na papierowym ręczniku. Do takiego jajka idealnie pasuje sos holenderski albo tatarski. Ale łyżka majonezu też nie będzie zła.

Krem z buraków i malin

Zupa krem z buraków to efektowna i smaczna alternatywa dla naszych tradycyjnych polskich barszczyków. Tu proponujemy wariant z dodatkiem malin (mrożonych). Jeśli ktoś lubi odmianę i chciałby coś zmienić w tradycjach wigilijnych, może podać taką zupę buraczaną na świąteczny stół.

Składniki:

  • 1 kg buraków
  • 1 litr bulionu warzywnego
  • 300 g mrożonych malin
  • 4 ząbki czosnku
  • 1 łyżka suszonego tymianku
  • kozi lub owczy twarożek
  • sól i pieprz, oliwa

Buraczki obrać i pokroić w drobną kostkę. Na rozgrzaną oliwę wrzucić buraczki oraz lekko rozgniecione ząbki czosnku. Podsmażyć ok 10 minut na małym ogniu, mieszając żeby buraczki nie przyrumieniły się zbytnio. Wlać bulion i gotować na wolnym ogniu 30 min, dodać mrożone maliny, i zmiksować wszystko na gładki krem. Zupę przepuścić przez sito aby pozbyć się drobnych pestek malin. Doprawić tymiankiem, solą i pieprzem do smaku. Na talerzu posypać tartym serem lub twarożkiem z mleka koziego lub owczego.

Makaron z dynią

Dynia to skarbnica witamin. Dynia jest źródłem wielu składników mineralnych takich jak: wapń, magnez, selen, potas czy cynk oraz witamin antyoksydacyjnych: A, C i E, a także kwasu foliowego i niacyny. Będąc w sklepie, warto wybierać dynie bardziej pomarańczowe i dojrzałe – dostarczą one więcej witamin z grupy B oraz karotenu. Uwaga cukrzycy! Dynia po ugotowaniu ma wysoki indeks glikemiczny.

Składniki:

  • ok. 300 g makaronu tagliatelle lub świderki, pene 
  • 1/2 szklanki wody z ugotowanego makaronu
  • ok. 300 g dyni 
  • 15 suszonych pomidorów z zalewy
  • 1 czerwona cebula
  • 1 duży ząbek czosnku
  • oliwa z oliwek/olej roślinny
  • 1 łyżka masła
  • garść posiekanej natki pietruszki (opcjonalnie)
  • ser żółty
  • sól, pieprz

Z dyni usuwam nasiona i włóknistą część miąższu, obieram ją ze skóry i kroję w kostkę o grubości ok. 2 cm. Cebulę i czosnek obieram i drobno siekam. Suszone pomidory kroję w paski. Na patelnię dodaję łyżkę masła i 2 łyżki oliwy z oliwek, mieszam, kiedy tłuszcze się połączą dodaję cebulę oraz czosnek, smażę na niewielkim ogniu 2-3 minuty.

Następnie dodaję pokrojoną dynię i smażę ok. 10 minut pod częściowym przykryciem, do momentu, aż dynia się zrumieni i stanie się miękka. Na koniec dodaję suszone pomidory, kolejne 2-3 łyżki oliwy z oliwek oraz przyprawy do smaku. Całość razem podgrzewam jeszcze przez chwilę, następnie wyłączam grzanie pod patelnią. Makaron wrzucam do wrzątku i gotuję. Gdy makaron będzie al dente odcedzam go, przekładam na patelnię z dynią i w razie potrzeby podlewam niewielką ilością ugotowanej wody od makaronu, aby lepiej połączył się z całością.  Dodaję posiekaną natkę pietruszki oraz kawałki sera.

Podpłomyk – najstarsze pieczywo

Podpłomyk to jedna z najstarszych potraw, które można znaleźć w książkach kucharskich. Przygotowywali je już nasi słowiańscy przodkowie! Podpłomyk to najprostsza wersja chleba. W dawnych czasach robiło się go tylko z mąki i wody i wypiekało na kamieniu.

Składniki:

  • 2 szklanki mąki pszennej + odrobina do podsypania,
  • ok. 3/4 szklanki ciepłej wody,
  • sól,
  • opcjonalnie: 2 łyżki oleju lub oliwy, ulubione przyprawy ( u mnie rozmaryn)

Do miski wsyp mąkę i dodaj do niej sól (a także przyprawy, jeśli ich używasz). Wszystko rozmieszaj. Następnie wlej olej bądź oliwę, a potem powoli wlewaj wodę, jednocześnie zagniatając ciasto ręką. Ciasto powinno być elastyczne. Zagnieć je w kulkę, a następnie podziel na mniejsze części. Podsyp je mąką i rozwałkuj na cienki placuszek. Weź patelnię i porządnie ją rozgrzej. Następnie zmniejsz ogień i połóż surowy podpłomyk. Smaż bez użycia tłuszczu, aż będzie ładnie zrumieniony po obu stronach. Podczas smażenia będą powstawać bąble – warto przekłuwać je, by podpłomyki pozostały płaskie i nie przypalały się za mocno. Gotowe podpłomyki powinny być rumiane, sztywne i chrupiące.

Fajitas z kurczaka

Fajitas (czytamy fachita) to pyszne połączenie, mięsa, warzyw i ulubionych dodatków zawinięte w pyszne tortille. To meksykańskie danie możesz zrobić tak jak chcesz, wystarczy że nałożysz do środka ulubione dodatki, a jeśli lubisz pikantne smaki dodasz papryczki jalapeno.

Składniki:

1 pierś z kurczaka
mieszanka przypraw: pół łyżeczki papryki słodkiej, pół łyżeczki ostrego chilli, pół łyżeczki papryczki wędzonej, pół łyżeczki oregano, pół łyżeczki kuminu
2 łyżki oleju do smażenia
pół czerwonej papryki
pół żółtej papryki
pół zielonej papryki
1 nieduża czerwona cebula

Do podania:
papryczki jalapeno – ilość dobierz według własnych upodobań
tortille – pszenne lub pełnoziarniste
pokrojone w kostkę awokado
śmietana
świeża kolendra

Kurczaka pokrój w małe kawałki. Z podanych w przepisie przypraw przygotuj mieszankę. Dodaj ją do pokrojonego kurczaka i dokładnie wymieszaj.

Na patelni rozgrzej olej i smaż kawałki kurczaka po kilka minut z każdej strony. Następnie dodaj do kurczaka pokrojoną w półplasterki cebulę oraz pokrojone w cienkie plasterki papryki. Wymieszaj i smaż jeszcze kilka minut aż warzywa nieco zmiękną.

Placki tortilli podgrzewaj na patelni lub w piekarniku.

Fajitas podawaj z pokrojonym awokado, śmietaną 18%, jalapeno i świeżą kolendrą. Możesz przygotować też ostry sos pomidorowy, z wszystkimi dodatkami.

Błyskawiczne placki twarogowe

Pyszne placuszki serowe z twarogu, jajek i mąki – delikatne i puszyste, bez dodatku proszku do pieczenia i sody.

Składniki:

1 jajko
2 łyżki sera białego
1,5 łyżki mąki (u mnie orkiszowa, ale może być pszenna);
1 łyżka rodzynek (opcjonalnie)
1/2 banana
olej do smażenia

Banana i ser rozgnieć widelcem, dodaj jajko, mąkę, rodzynki i dobrze wymieszaj. Smaż do zrumienienia na  patelni wysmarowanej olejem rzepakowym (lub innym).
Ilość placuszków z tego przepisu – 8 małych. Idealnie smakują z musem truskawkowym, jogurtem smakowym albo dżemem.

Tortilla de patatas (hiszpański omlet z ziemniakami)

Tortilla de patatas, czyli tortilla z ziemniaków, to niezwykle popularne na Półwyspie Iberyjskim danie. Omlet przygotowywany z jajek, ziemniaków oraz cebuli, w Hiszpanii podawany jest na ciepło na śniadania, obiady i kolacje lub na zimno jako tapas. W krajach Ameryki Południowej, dla odróżnienia od tortilli kukurydzianych i pszennych, używana jest nazwa tortilla esponola lub tortilla de papas.

Składniki

  • 500 gramów ziemniaków (ok. 5 średnich sztuk)
  • 150 gramów cebuli (ok. 1 duża sztuka) opcjonalnie czosnek
  • 6 jajek (w rozmiarze L lub XL)
  • 3 gramy soli (ok. 1/2 łyżeczki)
  • 100 mililitrów oliwy z oliwek

Ziemniaki obrać, umyć i pokroić na cienkie plasterki. Cebulę i czosnek obrać i drobno posiekać. Połowę oliwy rozgrzać na patelni, wrzucić ziemniaki i smażyć ok. 25 min na średnim ogniu, od czasu do czasu mieszając. Na 10 minut przed końcem smażenia dodać cebulę i czosnek. Przyprawić solą i pieprzem. Jajka roztrzepać widelcem, przyprawić solą i pieprzem. Ziemniaki lekko przestudzić i wymieszać z jajkami. Resztę oliwy rozgrzać na patelni i wlać masę ziemniaczaną. Smażyć ok. 6 minut, aż jajka się zetną. Tortillę hiszpańską przewrócić na drugą stronę (za pomocą talerza) i smażyć jeszcze około 6 minut. Przed podaniem tortilla hiszpańska powinna być podzielona na sześć porcji, może być podawana na ciepło lub na zimno.

Grillowane pieczarki z krewetkami

Grillowane pieczarki z krewetkami i salsą pomidorową

Lato sprzyja ulubionemu sportowi Polaków jakim jest grillowanie. Dziś polecam nieco bardziej wykwintniejszą potrawę. Pieczarki z krewetkami.
Składniki:
4 duże pieczarkiok 15 – 20 małych krewetek 
tyle samo pomidorków koktajlowych 
4 łyżki sosu chili 
2 ząbki czosnku
2 szalotki albo 1 mała cebula
1 wiązanka natki pietruszki
sól, pieprz

Pieczarki myjemy i osuszamy. Wycinamy trzonki (wykorzystujemy do innej potrawy np. do jajecznicy 😉 ) Pieczarki skrapiamy oliwą i grillujemy. (Pod sam koniec grillowania doprawiamy solą i pieprzem. W tym samym czasie przygotowujemy krewetki z salsą; umyte i osuszone krewetki podsmażamy na oliwie z dodatkiem posiekanych szalotek, dodajemy sos chili, przeciśnięty czosnek, natkę pietruszki doprawiamy solą i pieprzem. Długo nie smażymy krewetek, jakieś  3 minuty. Gotowe ugrillowane pieczarki wypełniamy krewetkami z salsą. Dekorujemy listkami natki.

Makaron z krewetkami

MAKARON Z KREWETKAMI 

Niesamowite połączenie krewetek z aromatem białego wina i odrobiną czosnku. Włoski styl w zasięgu ręki lub… widelca.

Składniki:

  • 10 – 12 krewetek
  • 150 g makaronu spaghetti
  • 1 ząbek czosnku
  • pół pęczka natki pietruszki
  • 1/4 szklanki białego wina
  • 3 łyżki oleju roślinnego lub oliwy
  • 2 łyżki masła
  • 200 g pomidorków koktajlowych

Mrożone krewetki rozmrozić (np. w zimnej wodzie), następnie obrać z pancerzy pozostawiając ogonki. Naciąć pośrodku wypukły grzbiet krewetki i sprawdzić czy nie trzeba usunąć jelita (ciemna nitka ciągnąca się wzdłuż tułowia). Oczyszczone krewetki umyć i osuszyć na papierowych ręcznikach.

Zagotować wodę na makaron, posolić, wrzucić makaron i ugotować al dente, odcedzić zachowując 1/4 szklanki wody z makaronu.

Na patelni podgrzać olej lub oliwę, włożyć pokrojony na plasterki czosnek i lekko go zrumienić, dodać masło i krewetki, posolić, zwiększyć ogień i smażyć przez ok. 15 sekund z każdej strony. Wlać wino a po chwili dodać natkę pietruszki i pokrojone pomidorki koktajlowe. Co chwilę mieszając smażyć na większym ogniu przez ok. minutę aż pomidorki zmiękną (niektóre można rozgnieść widelcem aby uwolnić soki).

Włożyć ugotowany makaron wraz z odłożoną wodą i na większym ogniu zagotować, można 2-3 razy potrząsnąć patelnią tak aby delikatnie podrzucić makaron do góry i trochę go napowietrzyć. Doprawić świeżo zmielonym pieprzem i podawać.

1 2 3 8