Naleśniki z łososiem

Naleśniki z serkiem i łososiem

Niebanalny pomysł na wytrawne naleśniki

Składniki:

Ciasto naleśnikowe

  • mąka pszenna – 1 szklanka
  • mleko 2 % – 1/2 szklanki
  • woda gazowana – 1/2 szklanki
  • jajo – 1 szt

Nadzienie

  • łosoś – 100 g
  • serek śmietankowy – 300 g
  • szczypiorek – 4-5 gałązki

Łososia wymieszać z serem i pokrojonym szczypiorkiem, w razie potrzeby doprawić do smaku. Przygotować ciasto naleśnikowe-wszystkie składniki z przyprawami dokładnie zmiksować. Naleśniki smażyć na złoty kolor na rozgrzanym oleju. Smarować farszem i zwijać w rulon. Można podawać pokrojone w plastry na kołderce ze szczypiorku 🙂

Kotleciki z soczewicy

KOTLECIKI Z SOCZEWICY

Zapraszam Was na najpyszniejsze i najłatwiejsze wegańskie kotleciki z czerwonej soczewicy. I do tego są bardzo łatwe do zrobienia! Wystarczy podać do nich dip (np. czosnkowy albo pomidorowy) i można je maczać i jeść palcami. A na obiad też się idealnie nadadzą z ziemniakami i z surówką. Ja się kompletnie w nich zakochałam, a ich sekretem są rozgrzewające przyprawy, takie jak curry czy wędzona czerwona.

Składniki (8-9 sztuk)

200 g suchej czerwonej soczewicy
1 łyżka mąki pszennej (u mnie pełnoziarnista)
1 łyżka mąki kukurydzianej
1/2 łyżeczki curry
1/2 łyżeczki wędzonej czerwonej papryki
1/2 łyżeczki suszonej natki pietruszki (posiekana świeża też jak najbardziej ;))
1/4 łyżeczki czosnku granulowanego
sól, pieprz

Soczewicę zalewamy wodą i gotujemy do miękkości wg przepisu na opakowaniu (moja potrzebowała ok. 15 minut). Odcedzamy i lekko studzimy.

Następnie soczewicę dokładnie blendujemy na gładką masę. Dodajemy mąki i wszystkie przyprawy. Dokładnie mieszamy. Odstawiamy na ok. 10 minut.

Łyżką nabieramy porcje ciasta i układamy je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia formując kotleciki. Pieczemy je ok. 25 minut w 190 stopniach. Wyjmujemy, odstawiamy na 5 minut i podajemy. Smacznego 🙂

Cukinie faszerowane

Idealną potrawa do piknikowego koszyka są cukinie faszerowane. Idealna młode okazy najlepiej zerwane prosto z ogródka. Do koszyczka proponuję pokroić na drobne kawałki.

1 duża cukinia
1 cebula
400g łopatki wieprzowej
1 mniejsza zielona papryka
1/3 szklanki ryżu
1 ząbek czosnku
Sól, pieprz, ostra papryka do smaku
Tłuszcz do smażenia
Ok 8 dag sera żółtego

Mięso zmielić, przysmażyć na tłuszczu, podlać ok ½ szklanki gorącej wody i dusić ok 15minut (w razie potrzeby dolewać wody). Dodać pokrojoną w drobną kostkę cebulę i dusić 10min do miękkości, przyprawić do smaku.
W miseczce sporządzić farsz: połączyć ze sobą ugotowany ryż, usmażone mięso, pokrojoną paprykę i przeciśnięty przez praskę czosnek, wymieszać i doprawić do smaku.
Cukinie przekroić wzdłuż na połowę, środek wydrążyć za pomocą łyżki. Włożyć na 10 min do piekarnika nagrzanego do 180 st C.
Cukinię wyjąć , osolić i posypać pieprzem, nadziać farszem i włożyć do piekarnika nagrzanego do 180 st C na 40min,
10 minut przed końcem cukinię wyjąć z piekarnika, posypać z wierzchu startym żółtym serem i ponownie zapiec.

Pozdrawiam

Anna Kempka

Odrywane bułeczki drożdżowe z mięsem

Odrywane bułeczki drożdżowe z mięsem

  • ciasto drożdżowe
  • 0,5 kostki drożdży
  • 2 jajka
  • 1 szklanka mleka
  • 1/2 kostki masła ( rozpuszczone w kąpieli wodnej )
  • 1 łyżeczka cukru
  • 60 dkg mąki pszennej

Drożdże wkruszamy do miseczki, dodajemy cukier mieszamy i dodajemy 2 łyżki ciepłej wody wymieszanej z łyżką mleka i mąki. Mieszamy całość do rozpuszczenia drożdży. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia.

( Jak jest zimno stawiamy miskę na misce z gorącą wodą – przyspiesza rośnięcie drożdży ).

Farsz do bułeczek

  • 2 nieduże cebule
  • 3 ząbki czosnku
  • 05, kg mięsa mielonego ( u mnie łopatka )
  • przyprawy : sól, pieprz, rozmaryn, ostra papryka chili oraz mielona kolendra
  • 2 łyżki oleju rzepakowego + 1 łyżka masła klarowanego
Cebule oraz czosnek obrać, drobno pokroić. Na patelni rozgrzać olej z masłem i podsmażyć cebulę z czosnkiem, po chwili dodać mięso i wszystko razem usmażyć, doprawić do smaku ( lepiej troszkę bardziej bo ciasto lekko potem osłabi ten smak ) .

Wróćmy do ciasta, dodajemy do naszego zaczynu mąkę, rozpuszczone przestudzone masło, sól, dodać mleko, wybite jajka oraz mąkę. Dokładnie całość wymieszać i wyrobić ciasto. Gdy ciasto już będzie jednolite odstawić do wyrośnięcia w misce ( można na misce z ciepłą wodą).

Piekarnik włączamy na 180 C.

Gdy ciasto wyrośnie przekładamy je na stolnicę, blat i odrywamy nie wielkie kawałki wałkujemy, wycinamy krążki ( ja kieliszkiem do wina ) i na środku krążka kładziemy łyżkę nie za dużą naszego farszu i zawijamy najpierw boki do środka ( zachodzą na siebie ) potem końce zwijamy do środka tworząc wałek, bułeczkę. Takie bułeczki układamy w formie wyłożonej papierem do pieczenia.

Każdą bułeczkę smarujemy rozmąconym jajkiem z odrobiną mleka, posypujemy np. czarnuszką.

Wstawiamy bułeczki do piekarnika na 40 minut w 180 C grzanie od dołu, na kolejne 10 minut włączamy grzanie górnej grzałki i pieczemy aż bułeczki się zarumienią.

Pyszne są na ciepło i na zimno na piknik w sam raz !

Zupa dyniowa na ostro

Już kilka tysięcy lat temu dynia stanowiła jeden z głównych elementów diety rdzennych Amerykanów. Odnalezione na terenie dzisiejszego Meksyku pestki dyni datuje się na 7000 rok przed naszą erą. Dynia wykorzystywana była nie tylko jako produkt spożywczy. Z wysuszonych spłaszczonych kawałków Amerykanie produkowali maty. Pestki dyni miały swoje zastosowanie również w celach leczniczych, m.in. w przypadku takich dolegliwości jak przerost gruczołu krokowego, zapalenie żołądka i jelit, schorzenia wątroby i nerek czy trudno gojące się rany. Dynia miała także znaczenie symboliczne. Młode małżeństwa wystrzegały się wkraczania na teren uprawy dyni przed pojawieniem się na świecie pierwszego potomka.
Składniki:
1kg dyni
1 czerwona cebula
1/2 główki czosnku
3/4l bulionu warzywnego
garść pestek z dyni
1/2 łyżeczki papryki chili w proszku
oliwa z oliwek
Dynię pokroić na mniejsze części i pozbawić pestek. Umieścić na blasze do pieczenia razem z pokrojoną na ćwiartki cebulą i czosnkiem. Całość skropić oliwą i oprószyć solą. Piec w piekarniku nagrzanym do 180C, aż dynia będzie miękka. Wyjąć z piekarnika. Kawałki dyni pozbawić skórki, a miąższ przełożyć do dużej misy. Wycisnąć czosnek z łupin i włożyć upieczoną cebulę. Całość zalać bulionem i zmiksować na gładki krem. Na niedużej patelni rozgrzać trochę oliwy, wrzucić paprykę w proszku i szczyptę soli. Włożyć pestki z dyni i wymieszać, aby dokładnie pokryły się oliwą z przyprawami. Smażyć, aż się zrumienią. Zupę rozlać do miseczek, a wierzch posypać ostrymi pestkami.

Chłodnik z cukinii

Nic tak dobrze nie smakuje w gorące dni jak chłodniki. Czy próbowaliście już chłodnik z cukinii? Jest to świetna alternatywa dla chłodnika buraczkowego.
Składniki:
200 gram chudego serka homogenizowanego
2 duże cukinie
sól i pieprz
koperek świeży
Obie cukinie kroimy na półplasterki i gotujemy w 300ml wody przez ok 20 minut, aż zaczną się rozpadać i utworzą dość intensywny wywar. Następnie doprawiamy go odrobiną soli i pieprzem. Pozostawiamy do schłodzenia. Dodajemy serek homogenizowany i blendujemy na gładką masę. Doprawiamy posiekanym koperkiem. Możemy udekorować pokrojonymi w kostkę warzywami: ogórek, rzodkiewka, pamidory.

cukiniowe risotto

Obecnie w ogrodzie mam nadmiar cukinii. Jednym z pomysłów na jej wykorzystanie jest risotto – kremowe i sezonowe. Polecam. A zamiast cukinii możecie dodać inne ulubione warzywa lub grzyby.

Składniki:

200 g ryżu do risotto

1 średniej wielkości cukinia

1 średnia cebula

100 ml białego wina

1 l bulionu warzywnego

6 łyżek masła

10 dag żółtego sera

sól, pieprz

Na patelni roztopić 3 łyżki masła, podsmażyć na nim drobno pokrojoną cebulę, a po chwili pokrojoną w półplasterki cukinię. Gdy cebula się zeszkli, dodać ryż. Wszystko razem wymieszać i gdy ryż stanie się lekko przezroczysty wlać wino. Gdy wino trochę odparuje, zacząć dodawać bulion. Do ryżu wlać łyżkę bulionu, poczekać aż ryż w całości ją wchłonie, wówczas dodać następną. Czynność powtarzać do wyczerpania bulionu, jednocześnie sprawdzając co jakiś czas miękkość risotto. Gdy ryż będzie idealny, a risotto kremowe, pozostaje dodać pozostałe masło i starty na tarce o drobnych oczkach ser, doprawić i wymieszać.

Zielono na talerzu

Jak co roku na mojej działce klęska urodzaju na cukinie. Jestem trochę jak bobas bo bardzo lubię wszystkie zmiksowane zupy. A najbardziej z cukinii z dużą ilością aromatycznych ziół prowansalskich. Taką zupę można podawać z grzankami albo z serem feta i makaronem.

Zupa krem z cukinii
składniki:
600 g cukinii

1 łyżka oliwy

2 łyżki masła

1 duża cebula

1 ząbek czosnku

800 ml bulionu (opcjonalnie)

1/4 szklanki śmietanki 30%

Zioła prowansalskie

W garnku z grubym dnem roztopić masło z oliwą. Dodać pokrojoną w kosteczkę cebulę i zeszklić ją. Dodać przeciśnięty przez praskę czosnek i jeszcze chwilę razem podsmażać.

Dodać pokrojoną w kostkę cukinię i mieszając co chwilę smażyć przez ok. 2 minuty.

Zalać wodą lub bulionem i zagotować. Doprawić solą, pieprzem i gotować przez ok. 25 minut pod przykryciem na umiarkowanym ogniu. Zupę zmiksować w stojącym blenderze na krem, pod koniec dodać śmietankę i zioła prowansalskie. Podawać z grzankami.

Szparagówka

Fasolka szparagowa, zarówno żółta, jak i zielona, jest źródłem witamin i składników odżywczych. Jakie właściwości ma szparagówka? Jest bogatym źródłem kwasu foliowego, dlatego powinny ją spożywać kobiety w ciąży. Z kolei wysoka zawartość błonnika sprawia, że może być składnikiem diety odchudzającej. Szparagówka jest niezbędna w diecie chorego na cukrzycę, ponieważ jest nie tylko mało kaloryczna, lecz także ma niski indeks glikemiczny. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma fasolka szparagowa. Fasolka szparagowa jest odmianą fasoli zwykłej. Pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie jest hodowana od ponad 7000 lat. Do Europy sprowadzili ją hiszpańscy żeglarze i pod koniec XVI wieku stała się już popularnym warzywem we Francji ze względu na swoje właściwości odżywcze i lecznicze. Obecnie jest uprawiana w prawie wszystkich krajach świata, głównie azjatyckich, takich jak Chiny, Indonezja i Indie.

Makaron z fasolką

Składniki:

makaron 500 g

domowe pesto z bazylii lub pietruszki – 4łyżki

zielona fasolka szparagowa 500 g

Parmezan tarty 50 g

oliwa 4-5 łyżek

sól i pieprz do smaku

chili w płatkach

Fasolkę opłukać, odciąć końce i ugotować na parze lub w osolonym wrzątku (ok. 15 minut). Ugotować makaron. Wymieszać makaron z pesto i fasolką. W razie potrzeby dodać oliwę. Podawać natychmiast, posypane parmezanem i płatkami chili.

Syrop z mniszka lekarskiego

jest skarbnicą witamin, minerałów i innych substancji, które mają działanie prozdrowotne, w związku z tym może być stosowany w leczeniu wielu dolegliwości np. w łagodzenia kaszlu. Jednak miód z mniszka przyśpiesza także gojenie się ran, oczyszcza organizm z toksyn. Co czyni go jednym z najbardziej uniwersalnych ziół leczniczych. Syrop z mniszka jest pozyskiwany z kwiatów, korzeni czy łodygi tzw. mlecza. Idąc na spacer, zbierz jak najwięcej „mlecza” i spróbuj przygotować syrop na wiosnę. W końcu kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata i łatwo o przeziębienie.

składniki na 300 ml:

– 300 g – 400 g płatków mniszka lekarskiego (i tak tego dokładnie nie ważyłam ;)))

– 0.5 litra wody

– sok z 2 cytryn

– cukier (w proporcjach 1:1 ) lub ksylitop

Robimy wywar z płatków (Zagotowujemy płatki). Zostawiłam wywar razem z płatkami na całą noc. Odcedzamy nasz wywar. Dodajemy cukier, sok z cytryny i gotujemy na małym ogniu, co jakiś czas mieszając, aż osiągnie pożądaną gęstość. U mnie zajęło to około godziny. Jeszcze ciepły przekładamy do słoiczków, możemy je zapasteryzować.

1 2 3