Knedle ze śliwkami i mięsem… jak śliwka w kompot

Wpaść jak śliwka w kompot to znaczy znaleźć się w niezręcznej sytuacji, znajdować się w kłopocie, wpaść w pułapkę. Myślę, że bohater dzisiejszego przepisu jest zadowolony z własnego położenia. Bo kto nie lubi klusek, pyz, knedli? A o kim mowa? O śliwce (mam nadzieję, że nie robaczywce.) Jej złocisty miąższ jest doskonałym źródłem błonnika. A konfitura ze śliwek ma piękny nasycony kolor, od razu zachęca do spróbowania. Przecież najpierw je się oczami? A smak? Nie sposób go opisać… Zapraszam do przepisu na tradycyjne knedle ze śliwkami na słono bo z gulaszem mięsnym. Tak robiła moja babcia. – Małgorzata Kwiatkowska

Składniki:

Składniki na knedle:
ciasto:
1 kg ziemniaków o zwięzłym miąższu
2/3 szklanki (100 g) mąki
3 żółtka
1 łyżeczka masła
1 łyżeczka soli
mąka do posypania stolnicy
20 sztuk (ok. 200 g) małych dojrzałych śliwek węgierek

składniki na gulasz:
1 kg łopatki lub szynki wieprzowej,bez kości
1 cebula pokrojona w kostkę
4 łyżki smalcu do podsmażenia mięsa
2 liście laurowe
2 ziarnka ziela angielskiego
5 ziarnek pieprzu
2 ząbki czosnku
sól, pieprz, papryka ostra i słodka do smaku
3-4 łyżki mąki pszennej
koło 1 litr cieplej wodypłaska łyżeczka przecieru pomidorowego ( nie koniecznie ale podnosi ona kolor gulaszu )

Przygotowanie:

Przygotowanie gulaszu:
Mięso myjemy, kroimy w kostkę, przyprawiamy słodką i ostrą papryką, przekładamy do miski, obsypujemy mąką i dokładnie mieszamy aż kostki mięsa się obtoczą. Podsmażamy na patelni z odrobiną oliwy, często je mieszając (mięsko powinno się przypiec z każdej strony ale nie spalić). Następnie dajemy liść, ziele, pieprz w ziarnkach i kostkę rosołową. Zalewamy 1 -2 szklankami wody tak aby mięso było przykryte.Dusimy około 30 40 minut, kiedy płyny się zredukują dolewamy resztę wody, dodajemy pokrojoną cebulę, doprawiamy sos solą, odrobiną ostrej papryki, pieprzem oraz odrobiną magi.
Mięso podpieczone w mące już zagęszcza sos ale czasami to nie wystarczy więc zagęszczamy go mąką rozmieszaną z wodą ( opcjonalnie ). Do uzyskania ładniejszego koloru często dodaję łyżeczkę przecieru pomidorowego. Gdy mięso jest już miękkie, zagęszczamy sos, wlewamy rozrobioną mąkę i energicznie mieszamy, aby nie powstały grudki. Chwilę wszystko razem gotujemy.

Przygotowanie knedli:
Ziemniaki gotujemy w mundurkach, obieramy i przeciskamy przez praskę.
Ciepłe ziemniaki mieszamy z mąką, żółtkami, masłem i łyżeczką soli. Zagniatamy ciasto i na posypanej mąką stolnicy i formujemy 2 wałki o średnicy ok. 5-6 cm, następnie kroimy je na 20 plastrów (każdy około 4 cm grubości). Owoce myjemy, osuszamy, kroimy wzdłuż, usuwamy pestki.
Każdy plaster ciasta spłaszczamy dłonią, na środku układamy śliwkę, ciasto sklejamy i formujemy okrągłą kulę. Knedle gotujemy porcjami we wrzącej, lekko osolonej wodzie, delikatnie mieszając od czasu do czasu. Gdy wypłyną na powierzchnię, wyjmujemy je łyżką cedzakową na talerz. Knedle podajemy z gulaszem wieprzowym.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *